PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1007}

Urodzony 4 lipca

Born on the Fourth of July
7,3 48 572
oceny
7,3 10 1 48572
6,9 12
ocen krytyków
Urodzony 4 lipca
powrót do forum filmu Urodzony 4 lipca

7/10

ocenił(a) film na 7

Amerykanie mają coś takiego w sobie że jak im coś nie wychodzi, to muszą o tym nakręcić setki filmów. I tak właśnie jest z Wietnamem. W tym filmie też mamy pełno amerykańskich flag i wzniosłych haseł i pewnych schematów które powtarzają się w każdym tego typu filmie. "Urodzony 4 Lipca" to ANTYWOJENNE dzieło Oliviera Stone'a. Już na początku filmu widzimy weteranów z 2 wojny światowej idących w pochodzie 4 lipcowym , okaleczonych i zmęczonych na tle amerykańskiej flagi. Ja wiem że te wszystkie amerykańskie symbole mogą trochę męczyć, ale taki już styl pana Stone'a
"Urodzony..." to bynajmniej NIE film wojenny pełny batalistycznych scen i efektownych wybuchów, jeżeli ktoś na coś takiego się nastawia to na pewno się rozczaruje. Wizualnie jest bez zastrzeżeń, przynajmniej w moim odczuciu. Całkiem nieźle przedstawiony jest "Wietnamski" epizod, sceny przesycone są czerwienią. Aktorsko film prezentuje się dobrze, zdecydowanie najlepsza rola Tom'a Cruis'a w karierze, oraz niezły drugi plan Willem'a Dafoe'a. (drobny epizod gra Tom Berenger, znany z poprzedniego filmu Stone'a o wietnamie: PLUTON) To że film ogląda się ciężko to nie znaczy że jest zły. Wydaje mi się ze Stone w bardzo dobry (dosadny, NATURALISTYCZNY) sposób pokazuje życie sparaliżowanego Ron'a Kovic'a (ja głownie na tym wątku się skupiłem). Reakcje społeczeństwa na weteranów wojennych i przemianę głównego bohatera. W moim odczuciu nie jest to film wybitny ,ale na pewno daje do myślenia.
7/10

ocenił(a) film na 7
Bohun_2

Na początku zwróciłam uwage właśnie na młodego Rona, który przypatruje się zmeczonym, czasami okaleczonym weteranom II wojny światowej. Ron jest mlodym zapaleńcem, który chyba nie do końca zdaje sobie sprawę co to wojna. To nie tylko pokaz siły i wytrwałości fizycznej i noszenie karabinu. Kiedy dochodzi do konfrontacji z rzeczywistością - zabici cywile w wiosce - zachodzi w nim przemiana. Wtedy właśnie zdał sobie sprawe, że coś jest nie tak, że tak nie powinno być. Długo zabierałam się do obejrzenia tego filmu, w końcu to zrobilam, jednak nie zrobił na mnie zbyt dużego wrażenia. Wszystko dobrze zagrane, pokazane jak to jest po powrocie z wojny jako kaleka, jednak czegoś mi zabrakło.

gabi_2

Czego?

ocenił(a) film na 7
Bohun_2

Dobrze napisane

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones